• PROJEKT POKOJU GRATIS
  • DARMOWA DOSTAWA
  • BEZPIECZNE ZAKUPY
  • FREE DELIVERY IN EUROPE
  • WORLDWIDE SHIPPING
  • HIGHEST QUALITY

Przechowywanie zabawek w pokoju dziecięcym - jak utrzymać porządek?

Kosz na zabawki - Chmurki Pink Grey
Kosz na zabawki – Chmurki Pink Grey

Kto nie lubi patrzeć, jak jego dzieci spędzają czas na beztroskiej zabawie? Sprawia nam radość, że dziecko czymś się interesuje, potrafi wymyślać różne zabawy, dogaduje się z rodzeństwem czy innymi dziećmi. Niestety wszędobylscy malcy potrafią szybko stracić zapał do poszczególnych zajęć – szukają coraz to nowych zajęć. To normalne, że dziecko nie chce sprzątać zabawek a po kilku godzinach w pokoiku trudno będzie zrobić krok, by nie nadepnąć na jakąś zabawkę. Pojawia się pytanie - jak utrzymać porządek w pokoju dziecka?

Miejsce na zabawki to podstawa do utrzymania porządku w pokoju dziecka

Czas zabawy dziecka w każdej mamie może zrodzić pewne sprzeczne uczucia. Z jednej strony cieszysz się, że dziecko znajduje radość w zabawie, ale z drugiej pojawia się ta nieprzyjemna myśl „kto to wszystko posprząta”. Zastanawiasz się, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Nie będzie to łatwe zadanie. A sprawa będzie się komplikować tym bardziej, im większe będzie dziecko. Z wiekiem będzie coraz bardziej ruchliwe, będzie szukać nowych zabaw, by zaraz potem się znudzić i zająć się czymś innym. Ważne, by pozwolić na to maluszkom, ale też uczyć je odpowiedzialności i zachęcać do wspólnego dbania o porządek w pokoju dziecka. Aby to zrobić, trzeba najpierw znaleźć idealne miejsce na zabawki.

Pomysł na przechowywanie zabawek

W każdym pokoju dziecięcym powinny znaleźć się meble, w których oczywiście schowamy ubranka i najniezbędniejsze akcesoria. Jeśli zostanie nam wolne miejsce, możemy zagospodarować wolne szuflady, by ułatwić zachowanie porządku w pokoju dziecka. Jest to doskonały pomysł na przechowywanie zabawek, którymi dzieci straciły zainteresowanie. Kiedy syn czy córka podrośnie, możesz umieścić w nich np. gry planszowe, puzzle itd. 

Kosz na zabawki – Chmurki Mint Grey
Aranżacja z wykorzystaniem kosza na zabawki – Chmurki Mint Grey

Doskonałym pomysłem na przechowywanie zabawek. którymi dziecko najczęściej lubi się bawić, będzie uniwersalny regał z wolnym dostępem do półek. Ustawisz na nim ulubione przytulanki, samochody i wszystko to, po co maluch sięga najczęściej. Taki regał nie tylko pozwoli utrzymać porządek w pokoju dziecka, ale będzie też ważnym elementem aranżacji. Wyeksponowane zabawki najbardziej podkreślą charakter wnętrza.

Jeśli pomieszczenie jest małe, a sporą jego część zajmuje łóżeczko dziecięce, pomocne w utrzymaniu porządku w pokoju dziecka będzie powieszenie prostych półek. Możemy np. umieścić ją w okolicy łóżeczka, by ułożyć tam pluszaki czy grzechotki. Znacznie łatwiej będzie po nie sięgnąć, gdy będziemy chcieli uspokoić niemowlaka. Podwieszane półki to dobre rozwiązanie w każdym małym pokoiku. Ich zastosowanie da Ci dodatkową przestrzeń na układanie kolejnych pojawiających się przedmiotów - jest to kolejny znakomity pomysł na przechowywanie zabawek.

Kosze i skrzynie - kolejny pomysł na przechowywanie w pokoju dziecka

Kiedy dziecko zacznie podrastać, będzie się coraz bardziej uniezależniać. Z pewnością jego ulubionym miejscem do wszelkich zabaw będzie podłoga. Jak tylko zauważysz, że malec lubi spędzać w ten sposób czas, zaopatrz się w kolorowy i bezpieczny dla zdrowia dywan dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, co w tym okresie będzie najlepszym pomysłem na przechowywanie zabawek - odpowiedź może być tylko jedna – pojemne i zarazem niezwykle ciekawe pod kątem aranżacyjnym kosze na zabawki. Dziecko będzie coraz częściej samodzielnie wybierać, co chce robić, a jego ulubionym zajęciem będzie wyciąganie i zostawianie kolejnych zabawek. Duży bawełniany kosz pozwoli przechowywać klocki, misie, lalki, samochody i inne zabawki dziecka. Jeśli chcesz uczyć dziecko porządku, możesz kupić kilka tego rodzaju pojemników i uczyć dziecko segregowania zabawek i odkładania ich do właściwych koszy. Kolejną zaletą jest to, że taki kosz można łatwo wyprać.

Skrzynia na zabawki Asianto
Aranżacja z wykorzystaniem skrzyni na zabawki Asiento

Jeśli zależy Ci na tym, by aranżacja była spójna, najlepszym rozwiązaniem będą skrzynie na zabawki dostosowane do stylistyki ustawionych w pokoju mebli. Nawet gdy dziecko straci powoli zainteresowanie drobnymi zabawkami, skrzynię będziemy mogli wykorzystać do przechowywania pierwszych podręczników czy zeszytów szkolnych. Jeśli chcesz zatroszczyć się o porządek w pokoju dziecka i zachować ładną, nowoczesną aranżację, to skrzynie stanowią świetny pomysł na przechowywanie zabawek.

Pomysł na przechowywanie zabawek nie wystarczy do tego, aby utrzymać porządek

Warto zachęcać dziecko do zabaw rozwijających jego kreatywność i wyobraźnię. Trzeba się też w te zabawy włączać. Jak pokazują badania, czas spędzony z rodzicem przy wspólnej zabawie czy czytaniu dzieci wspominają jako przyjemny, stwarzający poczucie bliskości i bezpieczeństwa. I choć w czasie wieczornej lektury nie można stworzyć wielkiego bałaganu, pomyśl nad powieszeniem w okolicy łóżka półki na książki, na której umieścisz ulubione bajki dziecka. Jeśli jest małe, dobrym wyborem może okazać się półka w finezyjnym kształcie, np. półka chmurka. Możesz na niej umieścić książki w taki sposób, by dziecko widziało okładki i samo mogło wybrać interesującą lekturę. Po zakończeniu czytania po prostu odłożysz książkę na miejsce. Mała półka, a od razu łatwiej o utrzymanie porządku w pokoju dziecka - i tym sposobem mamy kolejny pomysł na przechowywanie w pokoju dziecka. Dodatkowo w połączeniu z ciekawą tapetą dziecięcą, półka w nietypowym kształcie może stanowić ciekawą dekorację. 

Półka chmurka miętowa
Półka chmurka miętowa

Innym lubianym zajęciem dzieci jest kolorowanie. Trzeba tu oczywiście w pierwszej kolejności stworzyć odpowiednie warunki. Początkowo dziecko może kolorować nawet na podłodze. Z czasem jednak warto przyzwyczajać malucha do wykonywania pewnych czynności przy stoliku lub biurku. W ten sposób powoli przygotowujemy je na czas szkoły. Wydzielając strefę do tego rodzaju aktywności, łatwiej nam będzie zaprowadzić porządek w pokoju dziecka. Wystarczy proste biurko z szufladą na bloki czy bruliony. Jeśli nie chcemy wymieniać mebla zbyt szybko, możemy postawić na biurko z bardziej pojemnymi bocznymi szufladami – sprawdzi się już na etapie pierwszych lat szkoły podstawowej.

Pasja do kolorowania, choć sama w sobie godna pochwały, może przyczynić się do powstawania bałaganu. Kredki, flamastry, porzucone bez ładu kredki mogą niekiedy nawet wyrządzić dziecku krzywdę. Najlepszym sposobem jest ustawienie na biurku otwartego pojemnika czy organizera, w którym będziemy je przechowywać. Z czasem malec nauczy się, jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym, i sam zacznie odkładać rzeczy tam gdzie ich miejsce. 

Lampa stojąca dla dzieci Velvet Pink
Lampa stojąca dla dzieci Velvet Pink

Pamiętajmy również o tym, by takie stanowisko odpowiednio doświetlić. Pomogą w tym stylowe lampy dla dzieci, które powinniśmy dopasować do całości wystroju. Na biurku ustawmy również specjalną lampkę biurkową i sprawdzajmy, czy dziecko zawsze ma wystarczająco jasne miejsce do kolorowania czy pisania. Jeśli uda nam się wypracować w nim taki nawyk, będzie już samodzielnie troszczyć się o swój wzrok przez kolejne lata.

Dobry pomysł na przechowywanie zabawek w pokoju dziecka - regularne utrzymywanie porządku

Oprócz wydzielenia miejsca na zabawki oraz znalezienie pomysłu na ich przechowywanie kolejnym krokiem jest nauka maluszka tego, aby faktycznie korzystał z tych rozwiązań. Dlatego właśnie najlepszym sposobem na porządek w pokoju dziecka, jest uczenie dzieci odpowiedzialności i odkładania zabawek na swoje miejsce po skończonej zabawie. Warto robić to konsekwentnie, najpierw dając własny przykład, a później oczekując dostosowania się do przyjętych reguł. W innym wypadku sprzątanie zabawek pozostanie obowiązkiem rodzica. 

Dywan bubbly soft blue
Dywan bubbly soft blue

Jak zatem utrzymać porządek w pokoju dziecka? Sposobów może być wiele. W miarę możliwości pomocne z pewnością będzie ustawienie dodatkowych mebli, które stanowią doskonałe miejsce na zabawki (szczególnie te nadmiarowe), a te najczęściej używane przez dziecko – odpowiednio wyeksponować. Ich obecność w pomieszczeniu dziecięcym podkreśli charakter wnętrza i sprawi, że będzie ono bardziej przytulne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium